۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

تابستان فصل سفر است و سفر بهترین موقعیت برای ثبت لحظاتی شاد و شیرین. اگر سفر خارج می‌روید یا به یک شهر دور و یا حتی به اطراف شهر خودتان، همیشه موقعیت‌های مناسبی برای ثبت لحاظاتی به یاد ماندنی وجود دارد.
حتما نباید که یک دوربین حرفه‌ای خیلی گران قیمت داشته باشید تا بتوانید عکس‌هایی خوب و زیبا بگیرید. امروز موبایل‌های هوشمند شما و یا دوربین‌های کوچکی که دارید نیز برای گرفتن عکس‌های با کیفیت کافی است.
شما هم شاید از آن دسته آدم‌هایی باشید که عکس‌های زیادی می‌گیرند اما این عکس‌ها همیشه در حافظه دوربین و یا هارد لپ تاپ شان دست نخورده باقی می‌ماند و هیچ وقت انها را چاپ نمی کنند. اما امسال جور دیگه‌ای به قضیه نگاه کنید و سعی کنید یاد بگیرید که چطور عکس‌های زیبایی بگیرید و آنها را چاپ کنید و از آن برای مرور خاطراتتان در خانه استفاده کنید. برای این کار کافی است قبل از آنکه در دوربینتان قاب عکس را ببندید برنامه ریزی کافی بکنید. بعد از آن خواهید دید که یک عالمه عکس خوب خواهید داشت که بتوانید با آن یک کتاب عکس زیبا برای روی میز پذیرایی و یا تابلوهایی زیبا در اتاقتان درست کنید.

۱. حداقل دوربین مورد نیاز :

وقتی شما یک دوربین گرانقیمت حرفه‌ای ندارید باید توجه کنید که یک دوربین با حداقل‌های زیر را داشته باشید :

  • قابلیت فوکوس سریع و عکس برداری سریع. اکثر دوربین‌های نیمه حرفه‌ای و یا کامپکت موجود در بازار این قابلیت را دارند و می‌توانید در حالت “ورزشی” آنها به راحتی عکسهای با قابلیت فوکوس سریع و عکس برداری سریع داشته باشید.
  • حداقل۵ مگاپیکسل
  • عمر باتری کافی برای گرفتن صد عکس و یا هشت ساعت نگهداشتن شارژ
  • امکان شارژ کردن دوربین در هنگام سفر و یا داشتن باطری پشتیبان در مواردی که امکان شارژ باتری وجود ندارد
  • کارت حافظه اضافه و یا امکان خالی کردن کارت حافظه در طول سفر
  • دوربین را در حالت بالاترین رزولوشن تنظیم کنید. اگر از موبایل و یا دوربین کامپکت استفاده می کنید دقت کنید که تنظیمات آن روی بالاترین کیفیت عکس برداری تنظیم شده باشد. این به شما کمک می کند که مطمئن باشید عکس‌هایی که می‌گیرید قابلیت چاپ شدن در ابعادی بزرگتر از ۲۰ در ۳۰ سانتیمتر را خواهد داشت.

۲. قصه بگویید

وقتی سفر خود را آغاز می کنید طوری عکاسی کنید که انگار در حال قصه گفتن هستید. قصه سفر از زمان بستن چمدان‌ها شروع می شود یا حتی قبل‌تر زمانی که با دوستان و یا خانواده در حال برنامه ریزی سفر خود هستید. لحظه‌ای که صبح زود از رختخواب بلند می‌شوید و می‌خواهید خانه را ترک کنید. این لحظات را از دست ندهید اینها شروع داستان سفر شما هستند. عکاسی را درست از همین لحظات شروع کنید.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۳. جزئیات را فراموش نکنید

ممکن است فکر کنید جزئیات خیلی هم مهم نیستند. اما وقتی که سفر خود را مرور می‌کنید خواهید دید که جزئیاتی زیادی هستند که وقتی آنها را یادآوری می‌کنید، خاطرات و لحظات خاصی و شیرینی از سفر را برایتان زنده می‌کنند. غذایی که می‌خورید، علامت‌های راهنمایی و رانندگی، منوی رستوران، فاکتور غذای شما در رستوران، نقشه مسیر، فروشگاه‌ها، شماره اتاق هتل، منظره‌ای که از اتاق هتل‌تان می‌بینید – بدون توجه به زیبایی یا زشتی منظره – همه این‌ها جزئیاتی هستند که قصه سفر شما را کامل می‌کنند.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۴. زوم کنید

یکی از اشتباهات بزرگی که آدم‌ها در هنگام عکاسی می‌کنند، داشتن پس زمینه‌ی بسیار شلوغ و عدم تمرکز کافی روی افراد است. سعی کنید بیشتر از قبل زوم کنید، خیلی بیشتر. تجربه‌ی جدیدی برایتان خواهد بود. حالات صورت آدم‌ها و احساساتی که در حالت چهره‌ی آنها وجود دارد را به تصویر بکشید. کاری که با دست‌هایشان می‌کنند یا نحوه راه رفتنشان، حتی روی کفش‌های افراد هم می‌توانید زوم کنید، و یا استکان چایی که روی میز برای شما آورده‌اند، همه این‌ها به شما کمک می‌کند که عکس‌های متفاوتی بگیرید و هیچ یک از خاطرات سفرتان را از دست ندهید.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۵. منظره‌ها

عکاسی از منظره برای به تصویر کشیدن زیبایی و روح محلی است که در آن هستید. درست است که افراد هم می‌توانند در عکس منظره باشند اما اشتباه نکنید این بار نوبت آنها نیست بلکه تمام توجه و تمرکز عکس باید روی زیبایی منظره‌ای باشد که شما در آن قرار گرفته‌اید. وقتی شما سعی می‌کنید که عکسی از افراد در یک منظره بگیرید و سعی کنید که هم افراد در عکس باشند و هم منظره، معمولا موفق نخواهید شد و هیچ کدام را به خوبی به تصویر نخواهید کشید. پس توجه کنید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید. برای عکس گرفتن از منظره حتما دیافراگم دوربین خود را روی F/۸ تا F/۱۶ تنظیم کنید. در دوربین‌های کامپکت و یا موبایل، تنظیم عکاسی از منظره را برای بدست آوردن عکسی واضح از منظره انتخاب کنید.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۶. فلش را خاموش کنید

مردم معمولا باور نمی‌کنند که گاهی خاموش کردن فلش دوربین نتیجه خیلی خوبی در عکس‌های گرفته شده خواهد داشت. البته این موضوع همیشه جواب نمی‌دهد اما دوربین‌های جدید با داشتن ISO بالا این امکان رو ایجاد می‌کنند که بتونید با نور کم عکس‌های خیلی خوبی بگیرید.چند عکس آزمایشی بگیرید با فلش روشن و بدون فلش و نتیجه را مقایسه کنید. به یاد داشته باشید وقتی در غروب آفتاب عکاسی می‌کنید حتما فلش دوربین را خاموش کنید.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۷. عکس‌های هنری بگیرید

اگر به جایی سفر کرده‌اید که مکان‌های خاص و معروفی دارد، مثل سی و سه پل، مسجد امام، گنبد سلطانیه و یا حافظیه و سعدیه سعی نکنید عکس‌های تکراری بگیرید! به دنبال یک پرسپکتیو متفاوت باشید از یک زاویه متفاوت به مکان خاص نگاه کنید و قاب جدیدی ببندید. شاید عکس یک گربه در حال راه رفتن که در پس زمینه آن سی و سه پل باشد روح قصه بیشتری برای گفتن داشته باشد.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۸. خودتان در عکس باشید

آدم‌های کمی هستند که در سفر به عکاسی اهمیت می‌دهند و شما یکی از آنها هستید. خوب این منصفانه نیست که همیشه شما در عکس‌ها نباشید و در حال عکس گرفتن از مناظر و سایر همسفرانتان باشید. پس حالا نوبت شماست. سعی کنید در چند عکس خودتان هم در عکس باشید. اگر لازم است از قابلیت تایمر دوربین خود استفاده کنید و یا حتی با دراز کردن دست خود، خودتان را نیز در عکس بگنجانید از این کار دریغ نکنید. بعدها هیچ کس باور نخواهد کرد که شما هم در این سفر بودید. مطمئن باشید قصه سفر بدون شما یک بخش مهمی کم دارد.

۸ نکته طلایی گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

حالا که عکس‌های خوبی گرفتید فراموش نکنید یک سر به بخش کتاب‌عکس‌های عکس پرینت بزنید. در آنجا می‌توانید به راحتی با تمام عکس‌هایی که در سفر گرفتید قصه سفر خود را در یک کتابچه زیبا تعریف کنید. می‌توانید زیر هر عکس خاطره یا قصه آن را بنویسید و در نهایت محصولی با کیفیت عکس و ماندگاری بالا طراحی کنید و آن را روی میز پذیرایی خود بگذارید تا هر کسی که در طول سال به خانه شما آمد با او سفر تابستانی خود را مرور کنید.

 

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.