چگونه با موبایل عکس‌های بهتری بگیریم

چگونه با موبایل عکس‌های بهتری بگیریم

همین ابتدا بگویم که قصد ندارم به شما توصیه کنم از این به بعد دوربین‌های عکاسی‌تان را کنار بگذارید و با موبایل‌تان عکس بگیرید. تنها توصیه‌ی من این است که در مورد قابلیت‌های عکاسی موبایل‌تان بیشتر یاد بگیرید.

دوربین موبایل دم دست‌تر است. در مقایسه با دوربین‌های حرفه‌ای، موبایل‌های دوربین‌دار بسیار سبک و کوچک هستند، یک وسیله‌ی کوچک و قابل حمل که امکان بازبینی سریع عکسها را از طریق نمایشگرش می‌دهد. در ضمن میتوانید موبایلتان را به بسیاری از مکان‌ها که همراه داشتن دوربین غیرممکن است، ببرید. البته حواستان باشد که قوانین عکسبرداری را زیر پا نگذارید. شاید برای همین مزیت‌هاست که آیفون۴ اپل، محبوب ترین دوربین در میان کاربران فلیکر است!

کار کردن با دوربین موبایل به شما این فرصت را می‌دهد که با تمامی تنظیمات عکاسی آشنا شوید؛ زیرا تنظیمات محدودی را در اختیار شما قرار می‌دهد و با این روش می‌توانید کار با دوربین اصلی‌تان را هم بهتر یاد بگیرید. می‌توانید به تدریج تاثیرات هر کدام از تنظیمات عکسبرداری با عکاسی از یک منظره‌ی ثابت بررسی کنید. تا در نهایت به این توانایی برسید که بتوانید پیشبینی کنید که در چه شرایطی با کدام تنظیمات باید عکسبرداری کرد.

جدا از اینکه از چه موبایلی استفاده می‌کنید، نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا عکس‌های بهتری بگیرید:

۱. موبایل‌تان را مثل یک دوربین در دست بگیرید
خیلی از ما برای عکس گرفتن با موبایل مثل وقتی که بخواهیم گوشی بهتر آنتن بدهد آن را با یک دست میگیریم. سعی کنید موبایل را مثل یک دوربین عکاسی معمولی در دو دست جا دهید تا انگشت اشاره‌ی دست راست‌تان بر روی دکمه‌ی شاتر قرار بگیرد. وقتی موبایل را با دو دست گرفتید و از در دست داشتن آن احساس راحتی کردید، طوری به صفحه‌ی نمایش نگاه کنید که انگار واقعن دریچه‌ی منظره‌یاب یک دوربین است. سعی کنید اطرافتان را نادیده بگیرید و تنها متکی به تصویری باشید که در صفحه‌ی نمایش می‌بینید.

۲. با دوربین موبایلتان زوم نکنید، به سمت سوژه قدم بردارید

اگر می‌خواهید از چیزی عکس نزدیک بگیرید یا کلوز آپ دوست‌تان را داشته باشید، بهتر است با چند قدم به آن نزدیک شوید و سپس عکس بگیرید. دوربین‌های موبایل به صورت دیجیتال زوم می‌کنند، پس با استفاده از زوم کیفیت عکس‌تان به شدت کم می‌شود و هرگز از نتیجه‌ی عکس راضی نخواهید بود. پس هیچوقت از زوم موبایل‌تان استفاده نکنید. با استفاده از یک دوربین موبایل بدون زوم می‌توانید استفاده‌ی صحیح از نور و قاببندی را تمرین کنید.

۳. از یک سوژه چند عکس بگیرید

یکی از مزایای عکاسی دیجیتال این است که به شما اجازه می‌دهد برای گرفتن یک عکس دفعات بیشتری تلاش و بالطبع اشتباه کنید. به این مزیت سرعت و آسانی استفاده از یک موبایل دوربین‌دار را اضافه کنید تا متوجه شوید چه فرصت مناسبی دارید تا از سوژه‌هایتان چند عکس بگیرید تا یکی از آنها به نظرتان خوب بیاید. کافی است از یک منظره چند عکس پیاپی بگیرید تا متوجه شوید که همیشه یکی از عکس‌ها با اختلاف از بقیه بهتر است.
برای پاک کردن عکس‌هایی که فکر می‌کنید خوب نشده‌اند عجله نکنید. همیشه صبر کنید تا به خانه برگردید و سر فرصت عکس‌ها را در مانیتور کامپیوتر خانگی ببینید. خیلی وقت‌ها عکسی که موقع عکاسی به درد نخور به نظر می‌آمده، در مانیتور عکس خوبی‌است.

۴. به نور محیط و سوژه دقت کنید

نور در عکاسی با موبایل بسیار مهم است. هرچه سوژه تاریک‌تر باشد عکس نویزدارتر و بی‌کیفیت‌تر می‌شود. همیشه پشت به نور بایستید و عکاسی کنید، مگر اینکه سوژه خود منبع نور (مثل خورشید) باشد یا به هیچوجه امکان پشت به نور بودن وجود نداشته باشد.با این وجود سعی کنید فرصت عکاسی در شب و مناظر تاریک را از دست ندهید. با موبایل خود در شب و هوای گرگ و میش عکاسی و نتیجه را بررسی کنید. با این تجربه‌ها به تدریج آماده می‌شوید تا با دوربین اصلی خودتان هم به سراغ عکاسی در شب بروید و لذت ببرید.

۵. موبایل را تا می‌توانید بی‌حرکت نگه‌دارید

حرکات ریز دست شما هنگام عکاسی با موبایل می‌تواند عکس‌هایتان را محو و تار کند. برای راحت‌تر کردن این کار تکیه‌گاهی برای دست یا بازوی‌تان پیدا کنید یا حتی گوشی را به چیزی تکیه دهید. یکی دو ثانیه بعد از فشار دادن دکمه‌ی شاتر هم دست‌تان را در موقعیت عکاسی نگه‌دارید تا اگر موبایل شما در شاتر زدن کند است نتیجه‌ی عکس شما خراب نشود.

۶. حرکت داشته باشید و جای خودتان را تغییر دهید

سبکی و کوچکی موبایل به شما این امکان را می‌دهد که به سادگی آن را بالا بگیرید یا با آن روی زمین دراز بکشید یا دوربین را در موقعیتی قرار دهید که با یک دوربین معمولی و بزرگ غیر ممکن است. پس برای عکاسی از سوژه‌تان جا عوض کنید تا ببینید نتیجه‌ی کدام موقعیت بهتر است. مطمئن باشید با اینکار ریالی از جیب‌تان خرج نمی‌شود. از چرخاندن موبایل‌تان موقع عکسبرداری و استفاده از زاویه‌های مختلف پرهیز نکنید.

۷. لنز را تمیز کنید!

خیلی از ما لنز دوربین موبایل‌مان را سال تا سال تمیز نمی‌کنیم. موبایل شما یا درون جیب شماست یا گوشه‌های کیف‌تان، یا در ماشین‌تان اینطرف و آنطرف می‌شود. پس طبیعی است که هر نوع گرد و خاکی روی لنز معمولاً بی‌محافظش بنشیند. لنز را با ظرافت پاک کنید و نتیجه‌اش را در عکاسی‌هایتان ببینید.

۸. چیدمان عکس‌تان را با دقت انتخاب کنید

سعی کنید در عکستان سوژه‌های زیادی نباشد. کیفیت عکس‌های موبایل قطعا به حد دوربین‌های عکاسی نمی‌رسد و در رده‌ی ضعیف قرار می‌گیرند. پس سعی کنید عکستان ساده باشد و بیش از حد شلوغ نباشد. سعی کنید مناظری را عکاسی کنید که در آن تعداد کمی سوژه‌ی اصلی دارید و میخواهید همه چیز فوکوس باشد.
نکات بالا چیزهایی است که در حین عکاسی با موبایل به من کمک می‌کنند. شما هم آنها را امتحان کنید و از تجربه‌های خودتان هنگام عکاسی با موبایل به ما بگویید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.