چرا عکس‌ چاپ شده تیره به نظر می‌رسد؟

چرا عکس‌ چاپ شده تیره به نظر می‌رسد؟

یکی از موضوعات معمولی که در همه جای دنیا موجب نارضایتی مشتریان چاپ عکس می‌شود، مشکل تیرگی عکس‌هاست. حتماَ گاهی برای شما هم اتفاق افتاده که عکسی را که بر روی صفحه مانیتور و یا نمایشگر دوربین نور کافی دارد، چاپ می‌کنید، اما نتیجه شما را راضی نمی‌کند! وعکس چاپ شده خیلی تاریک‌تر از چیزی که در مانیتور می‌بینید، به نظر می‌رسد. این تفاوت در روشنایی عکس، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. اما در بیشتر موارد علت این اختلاف مربوط به تنظیمات نمایشگر شما است و به فرآیند چاپ عکس مربوط نمی‌شود.

نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا هم این اختلاف را از بین ببرید، هم اینکه عکس‌های چاپ شده بهتری بدست بیاورید:

۱. اول از همه از خودتان بپرسید که آیا عکس چاپ شده واقعاَ تیره است؟ عکس چاپ شده را در محیط‌های مختلف با نورهای متفاوت نگاه کنید. درمحل کار، آشپزخانه، قبل از غروب آفتاب در حیاط، بعد از طلوع آفتاب کنار پنجره !!!

اگر عکس را با نورهای مختلف مشاهده کرده و هنوز هم معتقدید که تاریک‌تر از تصویریست که در مانیتور می‌بینید، باید به سراغ تنظیمات نور عکس خود بروید. چرا که عکسی که شما گرفتید، نور کافی نداشته است و این مانیتور شماست که دارد عکس شما را به اشتباه روشن تر نمایش می دهد.

۲. باید توجه داشت که مانیتورهای مختلف، عکس‌ها را با روشنایی‌های متفاوت نشان می‌دهند. مثلا مانیتورهای LCD در مقایسه با مانیتورهای قدیمی CRT عکس‌ها را خیلی روشن‌تر نشان می‌دهند. پس قبل از هر چیز روشنایی مانیتوری که عکس را در آن مشاهده می کنید به گونه ای تنظیم کنید که در آن روشنایی عکس در چاپ و مانیتور هر دو به یک اندازه باشد و یا به عبارتی روشنایی واقعی عکس را نشان دهد.

برای این کار می توانید یکی از عکس‌های چاپ شده را بعنوان معیار در کنار مانیتور نگه داشته و روشنایی مانیتور را با آن تنظیم کنید. این کار روشنایی عکس شما را زیاد نمی‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا مانیتورتان عکس شما را روشن‌تر از آنچه هست نشان ندهد.

۳. برای اینکه از میزان روشنایی عکس خود مطمئن شوید راه دیگری نیز وجود دارد، که بیشتر به شما اطمینان خواهد داد که نور عکس شما کم است. این روش استفاده از نمودار سطح روشنایی (Level Histogram) است که بر روی نمایشگر اکثر دوربین‌ها در قسمت اطلاعات عکس (Info) قابل مشاهده است. محور افقی نمودار، میزان روشنایی نقاط و محور عمودی فراوانی هر یک از نقاط با روشنایی‌های متفاوت را نشان می‌دهد (به تصویر زیر نگاه کنید).

چرا عکس‌ چاپ شده تیره به نظر می‌رسد؟

اگر کوهان منحنی خیلی به سمت چپ (نقاط تاریک) تمایل داشته باشد، بدین معنی است که نور عکس کافی نیست و نقاط تاریک زیادی در عکس دارید. پیشنهاد می‌کنم برای جلوگیری از تاریک شدن عکس‌ها بعد از هر عکسی که می گیرید، این نمودار را نگاه کنید. در صورتیکه عکس تاریک بود، سعی کنید نور محیط را بهتر کنید و یا تنظیمات دوربین را تغییر داده و دوباره عکس بگیرید.

در نوشته‌های بعدی در مورد چگونگی تنظیم نور دهی در دوربین می‌نویسم.

۴. اما خیلی اوقات امکان عکس‌برداری مجدد از یک صحنه وجود ندارد. مثلا تصور کنید، آقای همسایه از طبقه دهم ساختمان در حال سقوط است و شما این لحظه را شکار می‌کنید!

مطمئناً مایلید که این عکس را چاپ کرده و به خانم همسایه هدیه کنید. ولی بعد از گرفتن عکس و با مشاهده نمودار سطح روشنایی متوجه می‌شوید که عکس خیلی تیره است. در اینجا نرم افزارهای اصلاح عکس مثل فوتوشاپ می‌توانند کارگشا باشند. این سری از نرم افزارها، تنظیم نمودار سطح روشنایی را پس از عکس‌برداری برای شما ممکن می‌سازند. به عکس زیر دقت کنید. اگرچه ممکن است این عکس در مانیتور زیاد تاریک به نظر نرسد اما نمودار نشان می‌دهد که عکس چقدر تاریک است. اینکه در نمودار تقریبا تمام نقاط به سمت چپ (به سمت مثلث سیاه) گرایش دارند نشان‌دهنده آن است که تعداد نقاط سیاه و خاکستری خیلی بیشتر از نقاط سفید و روشن است در نتیجه اگر عکس به همین شکل چاپ شود نتیجه خیلی تیره خواهد بود.

چرا عکس‌ چاپ شده تیره به نظر می‌رسد؟

مثلث سفید سمت راست را به سمت چپ کشیده شده تا تعداد نقاط سفید و روشن به نسبت تعداد نقاط سیاه افزایش پیدا کرده و عکس روشن‌تر شود. حال عکس را پس از اصلاح روشنایی در زیر مشاهده می‌کنید که به شکل تغییر شکل منحنی خود را نشان می‌دهد.

چرا عکس‌ چاپ شده تیره به نظر می‌رسد؟

در نوشته بعدی توصیه‌های بیشتری برای رفع مشکل تیرگی عکس‌ها خواهید خواند.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.