نکاتی ساده برای عکاسی بهتر در سفر

نکاتی ساده برای عکاسی بهتر در سفر

آیا تا بحال برای شما اتفاق افتاده که برای یک پیاده روی ساده رفته باشید و با هزاران عکس برگشته باشید؟ آیا از دیدن عکس‌ها ناامید شده‌اید؟ آیا به دیگران گفته‌اید: کاش خودت بودی و اونجا رو می‌دیدی؟ شما تنها کسی نیستید که این اتفاق برایش می‌افتد! در اینجا می‌خواهیم روش‌ها ساده‌ای را به شما آموزش بدهیم که به شما یاد می‌دهد تا عکس‌های بهتری در سفرها و گشت‌هایتان بگیرید.

۱. شاتر زدن را متوقف کنید

این کار بواقع سخت است که در سرزمین دوربین‌های دیجیتال شاتر نزنید. در ابتدای راه طبیعی است که وقتی شروع به عکاسی می‌کنیم ، از شاتر زدن صرفا لذت می‌بریم و حتی لحظه‌ای فکر نمی‌کنیم که “چرا می‌خواهم از این صحنه عکس بگیرم؟ ” تنها دیالوگ ما این خواهد بود: “چه جالبه !!! چلیک ! ” بنابراین وقتی به خانه می‌رسیم و عکس‌ها را در یک مانیتور بزرگ‌تر نگاه می‌کنیم، هیچ کدام از تصاویر آنگونه که بیاد می‌آوریم نبودند. بنابراین برای لحظه‌ای قبل از شاتر زدن، به صحنه‌ای که قصد دارید ثبت‌اش کنید نگاه بی‌ندازید، و بعد شاتر را فشار دهید! بهبود عکس‌های شما خود انگیزه‌ای خواهد بود که موقعیت‌های مناسب برای عکس گرفتن را سریعتر پیدا کنید. به این ترتیب به زودی شما لحظه پرواز پرنده‌ها و ضربه زدن توپ را هم عکاسی خواهید کرد.

۲. کم کردن سرعت

بعد از اینکه عکس گرفتن‌های متوالی را متوقف کردید، تلاش کنید تا سرعت‌تان را کم کنید، چقدر کم؟ یک پله کمتر از اون چیزی که فکر می‌کنید. مثل کسانی که دور و اطرافشان را نمی‌بینند راه نروید. با دقت اطراف خود را ببینید و به جزئیاتی که در اطراف‌تان هستند دقت کنید تا بفهمید از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید. قبل از عکس گرفتن از خودتان بپرسید: چرا این منظره توجه من را به خودش جلب کرد؟ وقتی چند بار این کار را تکرار کنید، شما می‌توانید با دقت و تمرکز موضوع ویژه و خاص مورد نظرتان را پیدا کنید !

۳. نزدیک شوید

آیا تا بحال به علامت کوچک ” گل”(مایکرو) دقت کرده اید؟ از آن استفاده کنید. این حالت به لنز دوربین شما اجازه می دهد که روی سوژه نزدیکتری فوکوس کند و یک عکس “کلوز آپ” یا “نمای نزدیک” خوب از گل‌ها بگیرید. این یک روش عالی است برای عکس گرفتن از گل‌ها ، حشرات (باید سریع باشید) و سنگ‌ها

۴. پس‌زمینه و پیش‌زمینه

پس‌زمینه و پیش‌زمینه دو عنصری هستند که مفهموم بسیاری از عکس‌های عالی را ایجاد می‌کنند. پس‌زمینه، نزدیک‌ترین سوژه به دوربین
و پیش‌زمینه ، دورترین سوژه از دوربین است. یک سوژه جالب پیدا کنید و آن را مقابل دوربین قرار دهید. سنگ، گل، یک مسیر دنباله دار و غیره! این سوژه‌ها معمولا باید ۳ قدم با دوربین شما فاصله داشته باشند.

وقتی یک پس‌زمینه خوب پیدا می‌کنید به دنبال یک پیش زمینه جالب باشید که چشم‌های شما و البته بیننده را به آن سمت بکشاند. مثل رود، پرتگاه، آبشار، رنگین کمان و… این روش باید بر عکس نیز انجام شود. یک پیش‌زمینه خوب پیدا کنید، سپس یک پس‌زمینه ی مناسب و سپس: چلیک ! با تمرین کردن این روش‌ها، شما تغییرات قابل مشاهده‌ای را در عکس هایتان خواهید دید!

۵. قانون یک سوم‌ها

اگر تا بحال به عکس‌های بهترین عکاس‌های طبیعت نگاه کرده باشید، قانون یک سوم بیشترین چیزی است که به چشم می‌خورد! اگر شما یک عکس بگیرید و در آن دو خط افقی و دو خط عمودی فرضی رسم کنید، در این صورت شما به یک شبکه دست یافته‌اید. عنصر یا سوژه اصلی عکس شما می‌بایست روی یکی از این نقاط تقاطع خطوط عمودی و افقی قرار بگیرد.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.