محو شدن عکس‌ها، مرگ تدریجی خاطرات

محو شدن عکس‌ها، مرگ تدریجی خاطرات

عکس‌ها، نگاتیوها و اسلایدها همگی در معرض تغییر رنگ هستند. حتی اگر آن ها را در تاریکی نگهداری کنیم دو خطر عمده تغییر رنگ و زرد شدن عکس همچنان باقیست. این اتفاق بیشتر برای عکس هایی رخ می‌دهد که کمتر آنها را نگاه می‌کنید به همین دلیل این روند تدریجی نابود شدن عکس‌ها بدون اطلاع شما تا محو شدن کامل عکس‌ها پیش می‌رود. عکس‌هایی که گذشته شما و خاطرات تکرار ناپذیرتان هستند.

تکنولوژی‌های قدیمی چاپ عکس با روش واکنش‌های شیمیایی عموما واکنش‌های پایداری نیستند و به همین دلیل در شرایط محیطی عادی به مرور زمان عکس‌ها تغییر رنگ می‌دهند و یا محو می‌شوند. حتی در تاریکی، عکس‌ها در اثر رطوبت و دمای بالا به تدریج تجزیه شده و خاطرات ما را محو می‌کنند. این بخشی از مشکل است، عکس‌ها در معرض آسیب فیزیکی پاره شدن، خش افتادن و آسیب‌های دیگر نیز هستند. در دنیای دیجیتال شاید این خطر مهمی به شمار نرود چون شما یک نسخه دیجیتال از عکس خود را احتمالا آرشیو کرده اید، اما عکس‌های قدیمی، اگر به دادشان نرسید از بین خواهند رفت.

با این اوصاف با این همه عکس قدیمی چه باید کرد؟

یک سری به آلبوم‌های عکس قدیمی کودکی خود یا عکس‌های جوانی پدر و مادرتان بزنید، شاید نیازی به این همه توضیح نبود و به راحتی می‌توانید تغییر رنگ و محو شدن را در آنها ببینید، خطر از آنچه که فکر می‌کنید، به شما نزدیک‌تر است. خوب راه حل چیست؟ اینکه نظاره‌گر از بین رفتن خاطراتمان باشیم ؟ خیر. پیشنهاد ما به شما تهیه یک نسخه دیجیتال از عکس‌های قدیمی‌تان است، عکس‌هایی که هنوز محو نشدند را می‌توانید خیلی سریع نجات بدهید. اسکن کردن عکس‌ها می‌تواند جلوی از بین رفتن عکس‌ها را بگیرد. هرچه زودتر بجنبید، احتمال این که عکس‌هایتان آسیب کمتری دیده باشند بیشتر است. عکس پرینت همیشه در کنار شماست تا از خاطرات شما محافظت کند. سرویس اسکن عکس پرینت، اکنون به کمک شما می‌آید تا عکس‌های قدیمی خود را به سرعت دیجیتال کرده و نسخه جدیدی از آنها تهیه کنید. حالا این عکس‌ها هم می‌توانند دوباره به زندگی شما وارد شوند و دیگر نگران از بین رفتن آنها نخواهید بود. همین امروز به سایت عکس پرینت و بخش اسکن عکس بروید و برای حفاظت از خاطراتتان اقدام کنید.

این سرویس برای اعضای عکس پرینت تا مدت محدود کاملا مجانی است. شما با اسکن کردن عکس‌های خود و پرداخت وجه طبق تعرفه، ازمعادل آن اعتبار در سایت عکس پرینت برخوردار خواهید شد تا بتوانید با آن عکس‌ها محصولات زیبایی طراحی کنید و سفارش دهید.

محو شدن عکس‌ها، مرگ تدریجی خاطرات

با این حال اگر هنوز شک دارید که باید از این خاطرات قدیمی محافظت کرد شیوه‌های زیر را برای جلوگیری از آسیب بیشتر به عکس‌ها به کار ببرید تا زمانیکه بالاخره مجبور می‌شوید آن‌ها را اسکن کنید، چیزی از آن‌ها باقی مانده باشد :

عکس‌ها را سرد نگه دارید

سازمان‌هایی مثل ناسا و کتابخانه کنگره آمریکا عکس‌های خود را در سردخانه‌ها نگه‌داری می‌کنند. تحقیقات شرکت کداک نشان می‌دهد نگه‌داری عکس‌ها در محیطی سرد حداقل ۱۰ برابر به عمر عکس‌ها می‌افزاید. یک قانون کلی این است که : هرچه عکس قدیمی‌تر، محیط نگهداری سردتر!

عکس‌ها را خشک نگه دارید

تا جای ممکن عکس‌ها را در محیطی خشک نگه‌داری کنید. بیشتر متخصصین معتقدند نگهداری عکس‌ها در محیطی با ۳۰٪ رطوبت شرایطی ایده‌آل برای نگهداری عکس‌هاست ولی رسیدن به این درجه از نظر عملی سخت است. اکثر فریزر‌های معمولی تا ۶۰٪ رطوبت دارند. اگر به تجهیزات فنی لازم دسترسی ندارید عکس‌ها را در فریز نگهداری کنید و سعی کنید آن‌ها را در محفظه‌های دربسته قرار دهید تا رطوبت به آنها آسیب نزند.

از زیر زمین اجتناب کنید

زیر زمین‌ها علیرغم این که جای خوبی برای نگهداری همه چیزهای قدیمی هستند ولی عکس‌ها را از این قاعده مستثنی بدانید. زیر زمین و زیر شیروانی هر دو مرطوب و بدون تهویه مناسب هستند. عکس‌ها را در جایی با جریان هوای مناسب، خشک و خنک نگه دارید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.