مادر بودن یعنی اهمیت دادن به همه چیز، همه کس و همه لحظات! برای همین است که در یک خانواده معمولا مادرها بیشترین حساسیت و دغدغه را نسبت به عکس گرفتن، عکس دیدن و نگهداری عکس‌ها دارند. این روزها که دوربین تبدیل به یک همراه همیشگی شده است، حتما شما هم دیده‌اید که مادران، آرام آرام و در لابه لای صدها کاری که هر روز باید مدیریت کنند، تبدیل به پرطرفدارترین کاربران این فناوری شده‌اند.

پس بیایید به جای آنکه حوصله‌مان از مادری که مدام دارد عکس می گیرد سر برود، به این فکر کنیم که چطور می‌توان از این علاقه آنها به عکس، برای خوشحال کردن و ایجاد یک حس خوب در آنها استفاده کنیم. در ادامه چند راه برای این کار پیشنهاد می دهیم.

۱. برای مادرتان یک دوربین عکاسی خوب ولی با کاربری آسان تهیه کنید.

این روزها یک دوربین فشرده با صفحه نمایش بزرگ، قابلیت زوم بالا و رابط کاربری ساده تا بخواهید در بازار با همه جور قیمتی یافت می‌شود. اگر می‌خواهید با یک هدیه مادرتان را شگفت‌زده کنید برایش دوربین بخرید. دقت کنید آنچه برای مادران اهمیت دارد نه ویژگی‌های زیاد و مگاپیکسل بسیار بالا که بلکه راحتی کار با دوربین و حجم مناسب برای همراه داشتن آن در یک کیف زنانه است.

۲. برای تلفن هوشمند مادرتان یک حافظه جانبی با ظرفیت بالا بخرید.

به احتمال زیاد حالا دیگر مادرتان یک گوشی هوشمند دارد و بعد از مکالمه‌های طولانی بیشترین استفاده‌ای که از آن می‌کند گرفتن عکس و فیلم است. مطمئن باشید حافظه گوشی او سریع پر می‌شود. او زیاد عکس و فیلم می‌گیرد و دلش نمی‌آید هیچ کدام از آنها را پاک کند. یک حافظه (RAM) با ظرفیت بالا برایش هدیه بخرید و تنظیمات گوشی را جوری تغییر دهید که فیلم‌ها و عکس‌ها مستقیم روی آن ذخیره شود.

۳. کار با دوربین و تنظیمات ساده آن را با حوصله به مادرتان یاد دهید.

فکر نکنید کار با دستگاه‌های دیجیتال همانقدر که برای شما بدیهی است برای مادرتان (که حداقل چند دهه از شما بزرگ‌تر است) هم باید ساده و بدیهی باشد. کنارش بنشینید و با حوصله امکانات اصلی و پایه‌ای کار با دوربین را به او یاد دهید. آموزش را زیاد پیچیده نکنید، کارهای اولیه‌ای مانند روشن/خاموش کردن فلش، تنظیمات تایمر و… را به او یاد دهید و از او بخواهید چندبار جلوی شما این کارها را انجام دهید تا مطمئن شوید با این روش کار کنار آمده است.

۴. وقتی می‌بینید مادرتان مدام در حال عکس گرفتن هست، غر نزنید، لبخند بزنید

شما نه مناطق امنیتی هستید نه آثار باستانی حساس به فلش که عکس گرفتن از شما ممنوع باشد. در میهمانی‌ها و دورهمی‌ها از اینکه مادرتان راه به راه از شما و دیگران در فیگورهای مختلف عکس می‌گیرد گلایه نکنید. این لحظات برای او آنقدر ارزش دارد که بخواهد بعدا که تنها شد مدام مرورشان کند. پس لبخند بزنید تا در هربار مرور عکس‌ها لبخند دوباره‌ای را به مادرتان هدیه کرده باشید.

۵. در عکس گرفتن از شرایط و زاویه‌های خاص دستیارشان باشید.

جشن تولد است، یا یک میهمانی پاگشا؟ مادرتان دوست دارد لحظاتی خاص را حتما و حتما با دوربین خودش ثبت کند، سعی می‌کند از زاویه خاصی عکس بگیرد ولی نمی‌تواند! تعلل نکنید بی درنگ بروید و به او اطمینان دهید که بهترین عکس ممکن را برایش خواهید گرفت.

۶. با دوربین مادرتان از خودش عکس بگیرید.

نگذارید از کل عکس‌هایی که از یک دورهمی می‌گیرد، خودش در هیچ کدام نباشد. گوشی‌اش را بگیرید و تا می‌توانید از خودش عکس بگیرید. بهترین زاویه را پیدا کنید تا بهترین عکس را از او بگیرید. اگر میهمانی یا رویداد خاصی است حتما از او در کنار سوژه‌های مهم (عروس و داماد، کیک تولد، میهمانان مهم و…) عکس بگیرید تا وقتی آنها را مرور می‌کند لحظاتی را با خودش خلوت کند.

۷. در انتقال عکس ها و سازماندهی آنها روی کامپیوتر و یا حافظه جانبی کمک‌شان کنید.

سرعت پر شدن حافظه دوربین مادرها از همه افراد دیگر بیشتر است. کافی‌ست به تعداد دفعاتی که مادرتان از پر شدن حافظه دوربین شکایت می‌کند دقت کنید. تعجب نکنید، آنها چندین هزار عکس و چندین ساعت فیلم گرفته‌اند. در اولین فرصت عکس‌هایشان را به حافظه کامپیوتر یا حافظه‌های جانبی منتقل کنید. اگر شد روش این کار را به خودشان یاد دهید. یادتان نرود همواره یک فولدر از عکس‌های منتخب را روی حافظه نگه دارید وگرنه مدام تماس‌هایی خواهید داشت مبنی بر اینکه برخی عکس‌ها را دوباره به حافظه دوربین او برگردانید.

۸. امکان تماشای عکس‌ها را در تلویزیون فراهم آورید.

امروزه تقریبا تمام تلویزیون‌ها امکان نمایش عکس و فیلم را با اتصال یک حافظه یا لپ‌تاب یا بعضا شبکه دارند. مادرتان را با این امکانات جدید فناوری شگفت‌زده کنید. تماشای عکس‌های تصادفی در لحظاتی که مادرتان در خانه تنها مشغول کار است، منبع انرژی بسیاری برای او خواهد بود.

۹. کار با نرم افزارهای ساده ویرایش یا سازماندهی عکس را روی موبایل یا کامپیوتر به مادرتان یاد دهید.

مادرتان یا مقدمات کار با کامپیوتر را بلد است یا به زودی یاد خواهد گرفت. سرعت بالای یادگاری و انعطاف‌پذیری خاصیت مادر بودن است. نرم‌افزارهای ساده ویرایش عکس را روی موبایل هوشمند یا کامپیوتر نصب کنید و به او یاد دهید چگونه می‌تواند عکسی را برش دهد، اندازه‌اش را تغییر داده و یا حتی افکت‌های ساده روی آن بیندازد. بگذارید بدون ترس از خراب شدن اصل عکس، کار با نرم افزارها را تجربه کند.

۱۰. عکس‌هایی از افراد خانواده و فامیل را برای‌شان چاپ کنید.

و هر چه گوییم سخن از چاپ خوش‌تر است. بپذیرید که مادرتان هر چه باشد از نسل «عکس‌های چاپی» است. سعی نکنید توجیه‌ش کنید که دیگر به چاپ عکس نیازی نیست چون به زودی توجیه‌تان خواهد کرد که خودتان هم به چاپ عکس‌های‌تان نیاز دارید. عکس‌هایی از اعضای فامیل را روی مگنت چاپ کنید تا به یخچال بچسباند. یا ماجرای یک رویداد را در یک کتاب عکس چاپ کنید تا آن را ورق بزند و به دیگران نشان‌شان دهد. آنها همیشه به عکس بچه‌ها و نوه‌هایشان مباهات خواهند کرد.

۱۱. به آلبوم عکس‌های چاپ شده و عکس‌های روی دیوار اهمیت دهید.

هر وقت دیدید مادرتان عکس جدیدی به مجموعه عکس‌های روی یخچال (روی مگنت) یا دیوار (روی شاسی) اضافه کرده است بدانید که باید واکنش نشان دهید. آن را ببینید درباره آن عکس صحبت کنید و به او بگویید که چقدر از دیدن این عکس‌ها حس خوبی به شما دست داده است. عکس‌ها بهانه‌ای هستند برای گفتگو و زنده کردن خاطرات خوش گذشته. گذشته‌ای که ماحصل زندگی و جوانی مادرتان است.

۱۲. در راستای حفظ و زنده نگه داشتن عکس‌های قدیمی پیشتاز باشید.

از او سراغ عکس‌های قدیمی را بگیرید. عکس‌هایی که تنها یک نسخه رنگ و رو رفته از آنها باقی مانده است. آلبوم عکس‌های قدیمی را مرتب کنید و اگر توانستید برخی از آنها را برای ذخیره به صورت دیجیتالی اسکن کنید تا نگرانی از دست دادن آنها را نداشته باشید. حتی می‎توانید نسخه دیجیتالی عکس‌های چاپ شده قدیمی را در اندازه‌های بزرگ‌تر روی شاسی چاپ کنید تا بعد از مدت‌ها یک تابلوی عکس خاطره‌انگیز به مادرتان هدیه داده باشید.

۱۳. از لحظاتی که خوشحالید عکس بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی به مادرتان ارسال کنید.

مادرتان یا تا به حال به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام متصل شده است یا به زودی متصل خواهد شد. پس هر وقت اتفاق خوبی برای‌تان افتاد یا حتی بدون هیچ دلیل و بهانه‌ای از خودتان یا افراد دیگر فامیل عکس بگیرید و برایش بفرستید. نیازی نیست برای عکس توضیحی بنویسید چون مادرتان بلافاصله بهترین توضیح را برای آن عکس در جواب خواهد نوشت.

۱۴. اگر مادرتان عکس پروفایلش را تغییر داد واکنش نشان دهید و از آن تعریف کنید.

عکس پروفایل مادرتان در شبکه‌های اجتماعی به اندازه دکوراسیون خانه مادرتان برایش اهمیت دارد. نسبت به آن واکنش مثبت نشان دهید و حسی را که برای‌تان ایجاد کرده است را توصیف کنید. بی‌شک او دوست دارد بهترین و مناسب‌ترین عکس را برای خود انتخاب کند. او را در این زمینه راهنمایی کنید و سعی نکنید او را متقاعد کنید تا به جای عکس خودش عکس گل و بلبل بگذارد.

۱۵. زیبایی مادرتان در عکس‌ها را برایش توصیف کنید

مادرتان زیباست. مهم نیست شما چه کسی هستید و مادرتان کیست. تمام مادران دنیا زیبا هستند. هرگاه عکسی از مادرتان را دیدید زیبایی‌اش را برایش توصیف کنید. عکس‌هایی از مادرتان نزد خود نگه‌دارید و زیبایی او را برای خودش هر بار یادآوری کنید. او دوست دارد که از زیبایی خود را از زبان دیگران بشنود. به خصوص از زبان فرزندان خودش.


زندگی برای مادران یک رمان بلند است. رمانی با فراز و فرودهای بسیار. رمانی که در آن انسان‌ها می‌آیند و می‌روند و داستان خود را به آن رمان بلند اضافه می‌کنند. مادران نگهبانان صبور زندگی‌اند. به آن نمک می‌زنند، گاه تندش می‌کنند و گاه شیرین. از هر هنری که دارند بهره می‌برند تا رمان بلند زندگی را همیشه جذاب و گیرا و هیجان برانگیز نگه دارند.

عکس‌ها راویان خستگی ناپذیر زندگی‌اند و دقیقا برای همین است که مادرها عاشق عکس‌ها هستند. عکس‌ها زندگی را روایت می‌کنند، تلخی و شیرینی آن را ثبت می‌کنند و به مادران این امکان را می‌دهند که اهمیت لحظه لحظه‌های زندگی را برای خود و دیگران یادآوری کنند. با عکس‌ها مادرتان را خوشحال کنید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.