قانون یک سوم‌ها

قانون یک سوم‌ها

یکی از رایج‌ترین قواعد عکاسی، هنگامی که نمی‌خواهید سوژه اصلی را در مرکز عکس قرار دهید، “قانون یک سوم” است. این قانون به شکل ساده اینگونه عمل می کند:
هر عکس افقی یا عمودی را دو خط افقی و دو خط عمودی فرضی مطابق شکل زیر به نُه قسمت مساوی تقسیم می‌کنند.

قانون یک سوم‌ها

اگر هنگام بستن کادر این خطوط را در ذهن خود مجسم کنید، می توانید عناصر عکس را طبق مناطق نُه گانه‌ی به وجود آمده در گروه‌هایی که یک سوم یا دوسوم کادر را اشغال می‌کنند قرار دهید و بر زیبایی بصری عکس خود بی‌فزایید. کابرد این قانون به دو صورت امکان پذیر است:

۱. مرکز سوژه اصلی را روی یکی از چهار نقطه‌ی تلاقی این خطوط فرضی قرار دهید. اینکه سوژه را روی کدام نقطه قرار دهید به سایر عناصر عکس بستگی دارد. مثلا ممکن است بخواهید سایه‌ی سوژه را هم که در قسمت پایین و چپ آن قرار دارد در کادر داشته باشید. در این صورت سوژه را در یک سوم بالا و راست قرار می‌دهید.

۲. عناصر مهم عکس را در محل‌هایی که خود این خطوط قرار دارند قرار دهید. بهترین نقاط قرارگیری عناصر مهم عکس، یک سوم بالایی عکس و یک سوم سمت چپ عکس هستند. از طرف دیگر، نقاط گوشه و خارج خط‌ها مکان‌های مناسبی برای تاکید نقاط مهم عکس نیستند.

یکی از کاربردهای مهم این قاعده هنگام عکاسی از صورت، منطبق کردن خط واصل دو چشم روی خط فرضی افقی بالایی است. به این ترتیب که چشم‌ها روی خط یک سوم بالای کادر قرار می‌گیرند.

قانون یک سوم دارای ساختار مشخصی است اما بسته به اینکه چگونه چیزها را “می‌بینید” و چگونه آنها را در ترکیب خود قرار می‌دهید، روش‌های زیادی برای کاربرد آن به وجود می‌آید.

فراموش نکنید که این قواعد صرفا راهنماهایی برای عکس‌های بهتر هستند و اگر می‌توانید با تغییر قاعده یا شکستن آن عکس بهتری خلق کنید این کار را بکنید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.