سوژه‌ها و ایده‌هایی برای عکاسی از شب یلدا

یلدا برای همه ما ایرانیان جشنی است روایت کردنی. اینکه برای شب یلدا چه تدارکی دیده‌ایم، یلدامان را با چه کسانی سپری می‌کنیم و چه خاطرات شیرینی از یلدا را به یاد نگه خواهیم داشت، برای همه ما مهم است. اگر برای ثبت روایت این شب تدارک نبینید، خاطرات شیرین شب یلدای این بار هم مثل خاطرات شب یلداهای گذشته کم کم در هاله‌ای از فراموشی فرو رفته و شیرینی آن از کام‌تان بیرون خواهد رفت.

پیشنهاد ما به شما این است که امسال برای ثبت خاطرات شب یلدا کمی خلاق‌تر از عکاسی بدون برنامه عمل کنید. برای عکاسی برنامه‌ریزی کنید، از قبل به سوژه‌هاتان فکر کنید و در طول این شب دراز قدم به قدم نقشه‌های خودتان را عملی کنید. شک نکنید که نتیجه آن از فردای این شب به وضوح مشخص خواهد شد. شما دوست دارید عکس‌هایی داشته باشید که حس و حال لحظه‌های شیرین شب یلدا را همراه خود نگه دارد. بیایید دست به کار شویم یلدا نزدیک است. گام اول مهیا شدن برای عکاسی است که در این پست می‌توانید نکاتی را در رابطه با آن بخوانید و گام دوم، این است که برنامه‌ریزی کنید و خلاق باشید.

۱. از قبل از یلدا شروع کنید.

قصه شب یلدا مثل هر جشن ایرانی دیگر از قبل از شروعش آغاز می‌شود. از خرید میوه گرفته تا چیدن سفره شب یلدا. این لحظه‌های مربوط به تدارکات و پشت پرده را از دست ندهید. شاید ثبت آنها بی ارزش به نظر آید ولی معمولا دیدن اونها بیشتر از عکس‌های خود مراسم لذتبخش است. اگر شما هم دیدن پشت صحنه فیلم‌ها را دوست دارید، قطعا حرف مرا تایید خواهید کرد.

۲. چیدن سفره در یک دقیقه

به راحتی و با نرم‌افزارهای ساخت time-laps (+ +) توسط موبایل خودتان می‌توانید یک ویدئوی جذاب از چیدن سفره یلدا تهیه کنید. یا اینکه در بازه‌های زمانی مشخص و از یک زاویه از سفره عکس بگیرید تا بتوانید فرایند پر شدن سفره را ثبت کنید.

۳. لحظه غروب با ساعت سلفی بگیرید.

واقعا در روزهای تابستانی که تا ساعت ۹ شب هوا تقریبا روشن است، تصور اینکه در روز ۳۰ آذرماه ساعت ۱۶:۵۴ دقیقه خورشید دیگر در آسمان نیست، کمی سخت است. بله درست خواندید ساعت ۶ دقیقه مانده به ۵ عصر شب شروع شده است. ممکن است آن لحظه محل کار یا خیابان یا خانه باشید. در هر صورت از همین حالا ساعت خود را برای روز دوشنبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۴ کوک کنید و دقیقا همان لحظه با یک ساعت بزرگ عکس سلفی بگیرید و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

۴. با تابلوی «یلدا مبارک» از بقیه عکس بگیرید.

کافی است یک برگه سفید بزرگ بردارید و روش بنویسید یلدا مبارک. آن را به دست تک تک افراد میهمانی بدهید و یک یکی از آنها عکس بگیرید. بعدا تماشای این عکس‌ها به شما یادآوری خواهد کرد که یلدا را با چه کسانی سپری کردید و تماشای همه آنها در یک قاب، قالب زیبایی برای روایت یلدا خواهد ساخت.

۵. فرایند خالی شدن سفره یلدا را روایت کنید.

اگر از پر شدن سفره عکس گرفته‌اید حالا وقت آن است که از آغاز پذیرایی و فرایند خورده شدن محتویات سفره یک روایت بسازید. اگر بتوانید مجددا از تکنیک Time-laps استفاده کنید و بعدا آن را در ادامه چیدن سفره قرار دهید عالی خواهد بود. دوربین را در زاویه‌ای ثابت قرار دهید که سفره تمام کادر را پر کند. سعی نکنید حتما از چهره و خود افراد هم عکس بگیرید همین که دست آن‌ها را وسط سفره شکار کنید کافی است. همین تشخیص اینکه این دست داخل کادر دست کیست و مشغول برداشتن چه چیزی از سفره است بعدها باعث بحث‌های شیرینی می‌شود که به مرور لذت‌بخش خاطرات شب یلدا کمک می‌کند.

۶. فراغت و شادی کودکان را ثبت کنید.

به یاد داشته باشید بچه ها هر جایی ممکن است شروع به بازی کنند و تنها دقت کنید زاویه متفاوتی را انتخاب کنید. سعی کنید عناصری که بچه ها با آن مشغول بازی هستند در کادر قرار بگیرد. به کودکان ملحق شوید. همراه شدن بزرگسالان در بازی بچه ها شور و انرژی خاصی را ایجاد می کند. همراه کودکان شوید. بازی کردن هنوز هم برایتان جذاب خواهد بود. صبور باشید. بچه ها انرژی زیادی دارند و نباید بخاطر عکاسی کردن آنها را مجبور به تغییر پوزیشن داد. صبور باشید و عکس‌های متمادی بگیرید تا به مرور کودکان شما و ژست عکاسی را فراموش کنند و مشغول بازی شوند. در این پست می‌توانید «۲۰ ژست حرفه‌ای برای عکاسی از کودکان» را ببینید و از آنها ایده بگیرید.

۷. انار، هندوانه و آجیل را فراموش نکنید.

انار، هندوانه و آجیل این سه خوراکی پرطرفدار شب یلدا یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که نحوه خوردن‌شان خاص است. پس تعلل نکنید وضعیت افراد را هنگام خوردن خوراکی‌های شب یلدا ثبت کنید. به هیچ وجه آنها را از این کار مطلع نکنید. گوشه‌ای بنشینید و در صورت امکان روی چهره افراد زوم کنید. اگر بخواهید مدام مثل خبرنگارها جا عوض کرده و زاویه دوربین را تغییر دهید، آنها واکنش تصنعی در عکس‌ها به نمایش خواهند گذاشت. روی مبل راحت بنشینید و مدام عکس بگیرید. اگر زیاد عکس بگیرید دیگر افراد به شما توجهی نخواهند کرد و این امر برای آنها عادی خواهد شد، بنابراین وضعیت عادی به خود گرفته و در نتیجه عکس‌های شیرین‌تری را خواهید توانست ثبت کنید.

۸. یک عکس دسته جمعی با تایمر

هر چه قدر هم که عکس‌های نامحسوس و طبیعی از افراد در حالت عادی بگیرید نمی‌شود از خیر عکس دسته‌جمعی به همراه تزئینات شب یلدا و دورتادور سفره یلدا گذشت. همه باید در این عکس حضور داشته باشند پس از عکس‌برداری با تایمر استفاده کنید که دیگر همه دوربین‌ها قابلیت آن را دارند. مونوپاد را فراموش کنید چون قرار نیست همه به زور خود را در کادر جا بدهند و همینطور باید سفره و تزئینات را هم ثبت کنید. دوربین را روی یک سه پایه یا تکیه‌گاه محکم قرار دهید.

۹. از افراد در حال صحبت کردن عکس بگیرید.

چیزهایی در یک دورهمی شب یلدا در جریان است که گاه ثبت کردن آنها بسیار کار سختی است. صمیمت افراد، احساس خوب با هم بودن و مصاحبت دلنشین. چاره‌ای ندارید برای ثبت اینها باید از خلاقیت خود استفاده کنید. وقتی افراد با هم صحبت می‌کنند، به همدیگر گوش می‌دهند، می‌خندند و یا همه به یک نفر که ایستاده تا خاطره‌ای را بازسازی کند نگاه می‌کنند، بهترین فرصت برای ثبت دلنشینی این دورهمی است. دوربین‌تان آماده در دست‌تان باشد. شما می‌دانید که معمولا چه کسی وقتی شروع به صحبت می‌کند همه نظرها به او جلب می‌شود و لحظات خوشی رقم می‌خورد. در یک زاویه مناسبت قرار بگیرید و از زاویه دوربین حرکات را دنبال کنید.

۱۰. حافظ‌خوانی و فال‌تان را ماندگار کنید.

به یاد داشته باشید در زمان حافظ خوانی همه ی افراد دور هم جمع می شوند. صندلی و محیط را به نحوی چیدمان کنید که در یک کادر بتوانید با تمرکز بر حافظ خوان تصویری کامل داشت باشید و چیدمان یلدا نیز مشخص باشد. به یاد داشته باشید از عمق میداناستفاده کنید.

همه ما منتظریم تا به بهانه شب یلدا تفالی به حافظ بزنیم و غرق در غزلی شویم که فکر می‌کنیم سرنوشت ما را پیش‌بینی خواهد کرد. به محض شروع حافظ خوانی دوربین را با محوریت حافظ و فردی که آن را می‌خواند تنظیم کنید. سعی کنید هربار در عکس کتاب حافظ و فردی که فال برای او گرفته شده وجود داشته باشد. حتی می‌توانید از غزل هر فرد به همراه خودش یک عکس تکی بگیرید، آنها را بعدا برایشان ارسال کنید تا با خواندن دوباره آن غزل شیرینی آن را دوچندان تجربه کنند.

۱۱. عکس‌های ویژه خانوادگی را ثبت کنید.

معمولا دورهمی‌های خانوادگی شب یلدا، تنها فرصتی است که ترکیب کاملی از تمام فامیل دور هم جمع می‌شوند. این فرصت را برای ثبت عکس‌هایی با سوژه‌های منحصربه فرد از دست ندهید. مثلا عکسی از تمام خواهرها، عکسی از تمام باجناق‌ها به همراه پدرخانم، عکسی از مادربزرگ، مادر و دختر، عکسی از پیرترین و جوان‌ترین عضو فامیل و… این عکس‌ها بعدا هدیه‌های بینظیری خواهند بود که با آنها تاریخچه و ساختار یک فامیل روایت می‌شود.

سوژه‌ها و ایده‌هایی برای عکاسی از شب یلدا

عکس‌های‌تان را در کتاب عکس چاپ کنید

طراحی و چاپ یک کتاب عکس، بهترین روش برای ماندگار کردن و یا به اشتراک‌گذاری خاطرات شیرین این شب به یادماندنی است. عکس‌های‌تان را به همراه توضیحات با سلیقه خود در یک کتاب عکس چاپ کنید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.